Δράσεις Κοινωνικές

Επίσκεψη στο “Χρυσάνθειο”

Σήμερα, Πέμπτη 21-12-2023, είχαμε τη χαρά με μια ομάδα μαθητών/-τριών και καθηγητών του σχολείου μας να επισκεφτούμε το «Χρυσάνθειο», ένα πρότυπο Κέντρο φιλοξενίας και φροντίδας ηλικιωμένων της πόλης μας. Εξαιρετικοί κύριοι και κυρίες που φιλοξενούνται εκεί, άνθρωποι με ζωγραφισμένο το χαμόγελο στα χείλη και τη σοφία μιας ζωής με τις χαρές και τις λύπες της, μας υποδέχτηκαν και μας μετέφεραν την αγάπη, την πίστη και την ελπίδα ως τα πιο ειλικρινή αισθήματα του ανθρώπου στο διάβα της ζωής του. Τραγουδήσαμε μαζί κάλαντα και παραδοσιακά τραγούδια, χορέψαμε, ανταλλάξαμε συμβολικά δωράκια και μιλήσαμε για τα δύσκολα χρόνια της ζωής τους, ιδιαίτερα όσων έζησαν τα δεινά του πολέμου. Ευαισθητοποιηθήκαμε αναφορικά με τα προβλήματα των ευπαθών οικονομικά ομάδων των ηλικιωμένων και συνειδητοποιήσαμε την υποχρέωσή μας να τους αντιμετωπίζουμε με τον σεβασμό που τους αξίζει. Αποχαιρετιστήκαμε με την υπόσχεση να τους επισκεφτούμε ξανά και να τους παρουσιάσουμε κάποιες από τις δράσεις του σχολείου μας.

Θερμές ευχαριστίες στη Δ/νση και το προσωπικό του Κέντρου για την θερμή υποδοχή και τη φιλοξενία στο χώρο τους. Πολλές ευχές για καλές γιορτές σε όλους!